Sunday 1 April 2012

Maksud pekerjaan tidak beruniform.

 MAKSUD : Pekerjaan tidak beruniform bermaksud pekerjaan yang tidak menggunakan pakaian seragam pada waktu  berkerja.

Sunday 25 March 2012


KOLEJ UNITI
Port Dickson, Negeri Sembilan

PENDIDIKAN PRA SEKOLAH

TEKNOLOGI UNTUK KANAK-KANAK
DPP 3122
Tugasan Kumpulan: Blog (Pekerjaan tidak beruniform)
                
                           Nama:   Nur Faezah binti Mohd Idris         7405
                                         Siti Nazirah binti Jamaludin          7382
                                         Siti Norliani binti Mohamad         7358
                                         Nurul Effahaslina binti Tamsir     7399
                               
Group: E

Semester: 4
Nama Pensyarah: Nurul Izzatie binti Isa
Nurul Syazwani binti mohd yusof



RANCANGAN MENGAJAR
Nama Kelas               : Tadika Al-Farabi.
Bilangan Murid         : 20 /25 Tahun.
Umur                          : 4 tahun.
Minggu & Hari          : Keempat & Isnin
Tarikh                         : 20 Januari  2011.
Cadangan Masa         : 40 minit (9.00 – 9.40 Pagi)
Tema                          :   Pekerjaan tidak beruniform
Tunjang Utama          : Tunjang sains dan Teknologi- awal sains
Tunjang disepadukan: Tunjang Komunikasi- bahasa malaysia     
                                      Tunjang pekembangan fizikal dan estiteka-krativiti (KTI)

Standard Pembelajaran utama:
(ST 2.3.8) Membandingkan dan mengumpul objek mengikut ciri yang dikenalpasti. Contoh, perkerjaan tidak beruniform guru +kapur dan papan hitam , pelukis + berus lukisan, tukang kayu + tukul besi , nelayan + jala ikan, petani + cangkul
Standard Pembelajaran yang disepadukan:
(BM 1.1.7) Mendengar arahan dan memberi respons
(KTI 1.2.3)Menghasilkan karya kreatif yang mudah melalui pelbagai aktiviti menggambar.

Objektif Pembelajaran: Di akhir Pembelajaran, murid boleh:
(i)                 Membandingkan dan mengumpul objek mengikut ciri yang dikenalpasti seperti pekebun, pelukis,.petani, guru, nelayan, tukang kayu
(ii)               Mendengar arahan dan memberi respons dengan baik.
(iii)       Membuat karya kreatif yang mudah melalui pelbagai aktiviti menggambar.

Pengetahuan sedia ada            : Murid-murid sudah mengenali beberapa perkerjaan tidak beruniform seperti guru.
Penerapan nilai                        : bersungguh-sungguh,  memberi perhatian, keberanian, mendengar arahan, bersemangat, patuh, berkerjasama.
Alat bantu mengajar (ABM)  :  "Slide show "perkerjaan tidak beruniform, Lembaran kerja, kertas warna,kertas bergambar,gam, LCD, komputer riba
KBKK                                       : Menjana idea, Menghubungkaitkan.



RANCANGAN MENGAJAR
LANGKAH
MASA
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR

Set Induksi
(5 Minit)
-          Guru masuk ke dalam kelas dan  menayangkan "Slide show" tentang pekerjaan tidak beruniform.

-          Guru bertanya  kepada murid apakah gambar yang ditunjukkan oleh guru tadi?
 Setelah itu, guru memperkenalkan tajuk pembelajaran pada hari ini iaitu pekerjaan tidak beruniform
-          Murid melihat guru menayangkan "slide show" dengan berasa teruja dan tertanya-tanya.
-          Murid menjawab dengan berbagai-bagai jawapan.

      
- Murid mendengar dengan penuh perhatian.

ABM: LCD,slide show pekerjaan tidak beruniform, komputer riba.

Objektif:-

Nilai: Memberi perhatian

KBKK: Menjana idea

Langkah 1
(10 Minit)

-          Guru menerangkan setiap gambar pekerjaan tidak beruniform berdasarkan "slide show" tadi. Kemudian guru membandingkan dan mengumpul ciri-ciri yang dikenalpasti. Contoh, petani + cangkul, nelayan + jala ikan


-          Guru bersoaljawab dengan  meminta murid untuk mengulang semula pekerjaan tidak beruniform.

-   Guru memilih murid secara rawak untuk datang ke hadapan dan meminta murid memberi satu contoh pekerjaan tidak beruniform berserta peralatan.
       

-          Murid merasa seronok apabila guru menggunakan "slide show"untuk menunjukkan perkerjaan tidak beruniform. Murid membandingkan dan mengumpul ciri-ciri yang dikenalpasti. Contoh, petani + cangkul, nelayan + jala ikan

   


 -  Murid memberi respon yang baik dan mengulang semula pekerjaan tidak beruniform.
       
  
   
- Murid datang kehadapan dengan berani dan melakukan apa yang disuruh oleh guru tadi .


        

ABM: Slide show pekerjaan tidak beruniform

Objektif: (i, ii) 
Nilai:Keberanian dan bersungguh-sungguh

KBKK: Menghubungkaitkan


Langkah 2
(15 Minit)
       
-  Guru membahagikan murid empat kumpulan. Setiap kumpulan mempunyai lima orang ahli.
      
-   Kemudian, guru menunjukkan contoh kreativti  (kolaj)  kepada murid.

- Setelah itu, guru memberi arahan kepada murid dengan mengikut kreativiti masing-masing dengan menggunakan bahan yang diberi oleh guru. Contohnya, kertas warna, kertas bergambar, gam.
-          


-          Murid masuk ke dalam kumpulan yang diarahkan oleh guru.

-          Murid melihat contoh kreativiti (kolaj) yang telah ditunjukkan oleh guru.

-          Murid mendengar arahan dengan memulakan aktiviti secara bekerjasama dengan ahli kumpulan.




ABM: kertas warna,kertas bergambar, gam.

Objektif: (ii , iii)

Nilai:Patuh, bekerjasama


KBKK: menjana idea


Langkah 3
( 5 minit)

-       Guru memberi lembaran kerja kepada murid dan meminta murid memandankan gambar mengikut contoh peralatan.

- Guru memerhati murid membuat lembaran kerja yang diberi dan guru memberi bimbingan pada murid supaya murid dapat menyelesaikan tugasan yang diberi



-          Murid menerima lembaran kerja. yang diberikan oleh guru.




-   Murid meminta guru menerangkan pekerjaan tidak beruniform yang murid kurang faham.

ABM: Lembaran kerja

Objektif:  (ii )

Nilai: Memberi perhatian
KBKK: Menjana idea

Penutup
( 5 Minit)

-          Guru bertanya kepada murid tentang pembelajaran pada hari ini.






- Guru bersoaljawab dengan murid dan meminta murid menyatakan pekerjaan tidak beruniform.





-          Murid  menjawab dengan bersungguh-sungguh tentang pembelajaran pada hari ini iaitu pekerjaan tidak beruniform.

- Murid menyatakan pekerjaan tidak beruniform.

ABM: -

Objektif:  ii)

Nilai: Bersungguh-sungguh

KBKK: Menjana idea


Impak:   Secara kesimpulannya, murid-murid dapat mengenali pekerjaan tidak beruniform.Bagaimanapun,
               bilangan murid yang dapat menguasai hanyalah 20 daripada 25 orang murid sahaja.
               Ini  mungkin kerana ABM yang digunakan kurang menarik bagi murid-murid. Justeru itu,
                guru  haruslah membuat ABM yang lebih menarik lagi untuk murid-murid.        




contoh kreativiti yang boleh dilakukan ( kolaj )      





Lembaran kerja  4 Tahun.

Nama:--------------------------                            Kelas:-----------

Arahan: Padankan gambar  dengan betul.